Dekorasyon Cam Kaplama

Dekorasyon Cam Kaplama

Cam kaplama ürünleri eskiden bu yana özellikle iş yerleri için önem taşıyan malzemelerdir. Evlerde kullanımı iş yerlerinden daha sonra gündeme gelmiştir.  Çünkü ilk çıkış amacı güneşi kesmek, iş yerlerinde aydınlatma dengesini sağlamak ve ekonomik açıdan avantaj sağlamaktır. Evlerde dekorasyon amaçlı daha fazla kullanılmaktadır. Ayrıca eşyaların eskimesini önlemek gibi yaygın amaçları da vardır.

Kurumsal Kimlik Açısından Cam Kaplama

Kurumsal kimlik ve cam kaplama ilişkisi ilk başta her ne kadar anlamsız gibi görünse de görselliğin firmaya kattığı değer düşünürse önemli olduğu anlaşılacaktır. Yani cam kaplama, firmanın izlenimi için önemli bir etkidir bu etki beraberinde uzun vadede kalıcılık, satış, güvenilirlik gibi konularını da etkiler. Evlerde bu açıdan cam kaplama kullanımının bir önemi yoktur. Ancak firma bakımından çok yönlü bir etkiden bahsedilebilir. Örneğin firmanın güvenilirliği açısından ele alınırsa cam kaplamalar potansiyel sorunların büyümesini engelleyecektir. Deprem vs. anlarında camın bütünlüğünü korur, parçalanmasını engeller, yani diğer canlılara zarar gelmemesi bakımından kriz zamanlarında belirleyicidir. Bunun dışında dışarıdan doğrudan müdahale olduğu düşünülürse, bir iş yeri camının sağlam olması her zaman artı demektir.

Dekoratif Cam Tasarım Örnekleri

Cam üzerine birtakım şekillerin çizilerek ve kalıp halinde çıkarılarak oluşturulduğu dekoratif cam örnekleri, herkesin beklentilerine göre farklı şekillerde kullanılabilir. Cam kaplama örnekleri geometrik şekillerden oluşabileceği gibi çiçek doğa resimleri gibi daha karmaşık şekillerden oluşabilir.  Buradan desen kullanımının mekân açısından önemini de ele alabiliriz. Örneğin çiçek doğa resimleri gibi örnekler genelde özel alanda kullanılmakta, diğer sade tasarımlar da kurumsal olan alanlarda tercih edilmektedir.

Cam Kaplamanın Güneş Açısından Yararları

Güneşi engelleme bakımından cam kaplama ürünleri son derece faydalıdır. Özellikle iş yerleri için düşünülürse zararlı ışınların önlenmesi, sıcaklık dengesinin sağlanması, elektronik iklimlendirme araçlarının kullanımının azalması gibi önemli faydaları olduğundan bahsedilebilir. Genel kullanım açısından düşünüldüğünde de zaten cam filmlerin ilk ışığı engelleme, dışarıdan içerisinin görünmesini önleme, ayrıca olası sarsıntı hallerinde camın bütünlüğünün korunması bakımından ortaya çıktığını fark edebiliriz.  Cam kaplama ürünler, temel olarak bu 3 etki üzerine şekillenmiştir. Ancak bunlar dışında yan etkilerinin varlığından da bahsedilebilir.

Renkli Cam Kaplamalar Bina Dışında Uygulanır mı?

Cam kaplamalar renk açısından kahve rengi ve tonları, şeffaf, renksiz, renkli, metal gibi kategorilere ayrılır. Güneşi engelleyen kaplamalar genelde cam renginden bir ton daha koyu olur. Ancak renkli kaplamalar konusunda bina dışı uygulamalar için pek ideal sonuçlar olduğundan bahsedilemez. Yani canlı renklerin kullanımı iç ofis dekorasyonu için daha uygundur. Bina dışlarında genel dengenin sağlanması bakımından kahve rengi tonlarına ve şeffaf kaplamalara daha fazla önem verilir. Ancak bina değil de tek kat ofis gibi düşünülürse, bu durumda kişisel zevklere gör tasarım yapılmasının da mümkün olabileceğini belirtmek gerek. Bunu dışında benzeri alanlardaki camların kaplamaları da renkli olan örneklerden kullanılabilir.  Firmalarda kısıtlamaya gidilmesi aslında sadeliğin temel alınmasıyla ve bütün uygulama yapılmasıyla da alakalıdır.

Dekoratif Cam Kaplama Fiyatları

Dekoratif cam kaplama fiyatları birkaç farklı açıdan değerlendirilerek oluşturulmaktadır.   Bunlardan biri firmanın hangi ürünü satın aldığıdır. Yani firmanın anlaşmalı olduğu bir diğer firma, malzeme kalitesini belirleyecektir. Bazen kendi üretimini yapan firmalara da rastlanması mümkündür. Ancak malzeme özelliği iyileştikçe fiyatın da artması görülebilir. Bunun dışında bir diğer belirleyici olan etken uygulama yapılacak olan alanın büyüklüğü de etkili olacaktır.  Tabi bu noktada ekonomik avantajlardan da bahsedilmesi mümkündür. Dekoratif cam kaplama ürünler, sizi olası zararlardan koruduğu için meydana gelebilecek ekonomik zararları da engellemektedir.