Desenli Cam Filmi

Desenli Cam Filmi

Cam filmleri ev ve iş yerlerinde yaygın şekilde kullanılmakla beraber desenli veya güneşi kesen, kumlu gibi çeşitlere ayrılır. Cam filmlerinin temel kullanım amacı, bir yandan pratik fayda sağlaması diğer yandan da ekonomik katkı, iç mekân avantajları gibi sıralanabilir.  Desenli cam filmleri bu tasarımlardan en önemli olanlardan bir tanesidir. Çünkü bunun işlevsel faydaları bakımından değişik katkılarından ayrıca bahsetmek mümkündür.

Cam Filmi Ne Zaman Yaygın Şekilde Kullanılmaya Başlandı

Cam filmleri asıl olarak iş yerlerindeki bir ihtiyaçtan sonra gündeme gelmiştir. İş yeri içinde daha iyi çalışabilmek, aydınlatma vs. durumlarının sağlıklı olabilmesi, ekonomik açıdan firmaya tasarruf benzeri durumlarda cam filmine ihtiyaç duyulur. Bu filmler hm güneş ışınlarını kesme hm de iç mekânda kapatılması gereken alanlar için önem taşımaktadır. Ancak evlerde kullanımı iş yerlerinden sonra gündeme gelmiştir. Yani ev içerisindeki eşyaların korunmak istenmesi, deprem benzeri durumlara, darbeler karşı dayanıklılık olması bakımından cam filmlerine ihtiyaç duyulur.

Evlerde Nasıl Desenler Kullanılmalı

Desenli cam filmleri, evlerde iş yerlerine göre daha farklı desenlerle kullanılmaktadır. Bunun nedeni kişisel alanlarda uygulanan desenlerin diğer yerlere göre farklı olacağıdır. Tabi hangi desenin nasıl kullanılacağı konusunda herkes farklı beklenti içinde olabilir, ancak genelde ev, bahçe benzeri kişisel alanlarda daha renkli ve farklı modellere rastlamak mümkün hale gelecektir.  Örnek bir desen olması bakımından çiçek desenler, geometrik bahçe kapıları vs. sıklıkla kullanılabilir.

İş Yerlerinde Nasıl Desenler Kullanılmalı?

Desenli cam filmi için iş yerinde kullanım özelliklerine ve avantajlarına gelmeden önce cam filminin bir iş yerinde neden kullanılması gerektiğini açıklamakta yarar var.  İş yerlerinde cam filmi kurumsal kimliğin bir parçası olarak yer alır. İster tüm binanın dışından yapılsın ister ofis içindeki cam bölmelere uygulansın bunların izlenim açısından önemli bir yeri vardır. Bir firma için kurumsal kimlik, müşterilerin aklında kalan görüntülerdir bu görüntüler, satış ve reklamla iç içe bir şekilde gelir.  Yani reklam ve beraberinde satışın iyi olması için öncesinde zeminin hazırlanması gerekmektedir. Bu zemin de kurumsal kimlik oluşumudur. Kurumsal kimliğin en önemli parçalarından birisi işletmenin nerede, nasıl oluşturulduğu, iç ve dış görsel özelliklerinin neler olduğu gibi detaylardır. Bu detaylar, izlenim oluşturmak için gereklidir. Elbette sadece görselliğin de bu kimliğin oluşumu için yeterli olmayacağını, personel, yönetim özellikleri vs. gibi detayların da ayrıca önemli olduğunu belirtmek gerek. İş yerlerindeki desenlerin özelliklerine gelince bunun olabildiğince karmaşık görüntüden uzak olması, firmanın genel politikalarıyla uyumlu bir görüntü vermesi gerekmektedir. Desenli cam filmleri olabildiğince sade ve dikkat çekici olmalıdır.

Desenli Cam Filmlerinde Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

Desenli cam filmi fiyatları belirlenirken birkaç açıdan değerlendirme yapılabilir. Örneğin desenlerin işçilik özellikleri, uygulama alanı büyüklüğü, diğer ayrıntılar belirleyici olacaktır.  Desenli cam filmlerinde ofis içi için kullanım daha fazla olduğu için panel cam bölmenin üzerine de kullanımı yaygındır.  Bunların fiyatları talebe göre değişebilir.

Ekonomik Cam Filmi Seçimleri

Cam filmleri genel olarak ekonomik açıdan avantaj sağlar.  Güneş ışınlarını kesmesi, iklimlendirme açısından sağladığı kolaylıklar, tasarruf etkisi gibi özellikler hem bireysel hm de kurumsal açıdan avantaj sağlar. Bir işyeri açısından elektronik cihazlar ne kadar az kullanılırsa alınacak olan tasarruf etkisi de o kadar fazla olur. Örneğin bina dışına bir cam filmi uygulandığı düşünülürse, bu yaz ve kış aylarında yararlı olur. Yazın içeri gelen sıcaklığı keser, kış aylarında da soğukluğun engellenmesini sağlar. Ayrıca camın bütünlüğünü koruması için de önemlidir.