Dijital Baskı

Dijital Baskı 

Reklam için internet ve dijital baskı teknolojisinin kullanımı son yıllarda bir hayli fazladır. Birçok firma, reklam politikasını oluştururken artık dijital baskı yöntemlerini tercih etmektedir. Bunun birçok farklı açıdan değerlendirilebileceğini ifade etmek gerekiyor.  Kurumsal yapıdaki firmamızdan dijital baskı hizmetini güvenle alabilirsiniz.

Dijital Baskı Nasıl Hazırlanır?

Dijital baskı basitçe bilgisayar ortamındaki görselin reklam malzemesinin üzerine teknolojik bazı gereçlerden yararlanarak geçirilmesidir. Baskı yapılacak olan malzeme firmanın, yani talep eden kişi ya da kurumun isteklerine göre belirlenir. Bu bazen küçük kağıtlar üzerine olabileceği gibi bazen de büyük baskı malzemelerinin üzerine olabilir. Yani firmanın reklam alanı önceden nasıl belirlenmişse buna göre uygulamaya geçilir. Baskısı yapılacak olan görselin özelliği, firmanın kurumsal özelliklerine uyum sağlamalıdır. Yani bunun tasarımı ve diğer detayları konusunda zaten önceden karar verilmiş olması gerekmektedir.

Dijital Baskı Neden Seçilmeli?

Dijital baskı faydaları birçok değişik açıdan düşünülebilir:

 • Ekonomik açıdan dijital baskı en uygun reklam uygulamalarından birisidir. Baskının ucuz yapılmasını sağlar ve bu da tahmin edileceği gibi firmalar açısından son derece önemlidir. Özellikle yeni kurulan firma açısından düşünüldüğünde, kurumsal kimliği oluşturma döneminde reklamın son derece önemli olduğu dikkate alınmalıdır. Eğer firma yeni oluşum içindeyse bu durumda para harcamadan en ekonomik şekilde çözüm getirilmesi gerekecektir.  Dijital baskı bu açıdan fazla maliyet olmadan yatırım için teşvik edicidir.
 • Görseller daha net ve etkileyici olur. Bilindiği üzere görsellik reklam ve satış için son derece önemli bir detaydır. Dijital baskı sayesinde görsel açıdan çok daha fazla çeşidi bir arada bulmak mümkün olur. Eski tip reklamlara göre düşünüldüğünde yeni dijital baskının görüntü netliği bakımından da oldukça iyi çıktı vereceği görülebilir. Ancak bu noktada nasıl bir kurumsal reklam tasarımının olacağı belirleyici olacaktır. Bazı firmalar kendi kimliklerini tam olarak yansıtan ürünleri oluşturamadığı için bu konuda firmamızdan da yardım alabilirler. Ancak yeni kurumsal kimliğin nasıl olacağını belirlemek için firma beklentilerinin net olarak oluşturulması gerekir.
 • Dijital baskı, süre ve pratik fayda açısından da yararlıdır. Hızlı biçimde baskıyı alabilir, uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Dijital baskının kullanım alanı son derece geniştir ve herhangi bir sınırlamaya gerek kalmadan bundan yararlanılabilir.
 Dijital Baskı Çeşitleri

Genel bir fikir vermesi bakımından dijital baskı çeşitleri sıralaması yapılabilir. Bu sıralama kendinize uygun olan seçeneklerden birini kullanmanız için de önemlidir:

 • One Way Visiondelikli baskı: Tek taraflı görünümü olan baskı çeşididir.
 • Kâğıt baskı: Radyasyon benzeri etkenlere karşı n dirençli olan baskı çeşididir.
 • Folyo baskı: Bir yüzeyi görünen ve de diğer yüzeyi yapışkanlı olan çeşididir.
 • Raket baskı: Otobüs duraklarında sıkça görülür.
 • Afiş baskı: Daha küçük fotoğraflar için kullanılan baskı malzemesidir.
 • İnce branda baskı: Vinil kalite ürünlere yapılan baskılardır.
 • Blueback: Solvent baskı makineleri için idealdir ve çevresel koşullara uyum sağlar.
 • Branda baskı: Fiyat açısından ve de kalite bakımından son derece caziptir.
 • Billboard baskı: Açık hava reklamcılığında sıkça kullanılır, büyük matbaa boyları kullanılır.

Bunların çeşitlendirilmesinde kullanılan malzeme özelliği belirleyicidir. Ancak malzeme özelliği ile uygulama yeri de ilişkili olabilir. Yani bir malzemenin her yerde uygun kullanımı şeklinde bir zorunluluk yoktur. Her firma kendi uygulama alanı kapsamında sonuç elde edebilir.

Dijital Baskı Ücretleri

Ücretlendirme konusunda her çeşidine ve firma beklentilerinin değişik taleplerin göre belirlenen bir durum olacağından bahsedilebilir. Yani hem baskı malzeme özelliği, sayısı, uygulamada işçilik detayları vs. hem de firmanın uygulama yaptıracağı alan belirleyici olacaktır. Dijital baskıların ücretleri için tek ve standart bir rakamdan bahsedilemez. Farklı ve değişken durumlar daha belirleyicidir.